
Centrum Wsparcia- to skrót pełnej nazwy nowej jednostki administracyjnej Politechniki Lubelskiej, jaką jest Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, zwane też CEWON-em.
Centrum Wsparcia jest miejscem, w którym różnorodność potrzeb edukacyjnych traktowana jest jako źródło siły i innowacji. Naszym celem jest tworzenie uczelni otwartej, wspierającej i dostępnej dla każdego, bez względu na sytuację zdrowotną, sensoryczną czy poznawczą.
Nasze główne działania obejmują:
- Wsparcie kandydatów, studentów i doktorantów: oferujemy codzienną pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami. Pomagamy im w procesach rekrutacyjnych, a następnie w dostosowaniu warunków studiowania do ich możliwości zdrowotnych, sensorycznych, poznawczych oraz psychicznych.
- Informacja o stypendiach: przekazujemy aktualne informacje dotyczące możliwości finansowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym stypendiów oraz dodatków specjalnych.
- Sieć asystentów edukacyjnych : łączymy osoby gotowe wspierać studentów z niepełnosprawnościami jako asystenci dydaktyczni. Każdy ochotnik przechodzi przygotowanie, aby pomoc była skuteczna i empatyczna.
- Wsparcie psychologiczne: zapewniamy dostęp do usług psychologicznych dla studentów potrzebujących wsparcia emocjonalnego czy psychicznego.
- Integracja i budowanie relacji: organizujemy wydarzenia uczelniane i pozauczelniane, które sprzyjają integracji, wymianie doświadczeń i budowaniu społeczności bez barier.
- Likwidowanie przeszkód w edukacji: współpracujemy ze wszystkimi jednostkami uczelni, aby usunąć bariery architektoniczne, cyfrowe i komunikacyjne. Dążymy do pełnej dostępności przestrzeni i materiałów dydaktycznych (dostosowanie materiałów dydaktycznych do formatów dostępnych dla studentów z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową czy z autyzmem), udostępniamy technologie wspomagające, inicjujemy wśród wykładowców dostosowanie warunków egzaminacyjnych).
- Nowe inicjatywy i działania rozwojowe: Centrum Wsparcia inicjuje innowacyjne projekty skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami. Tworzymy nowe rozwiązania i narzędzia wspierające studiowanie.
- Promocja uczelni inkluzywnej: działamy na rzecz wizerunku Politechniki Lubelskiej jako uczelni przyjaznej, otwartej na każdego. Nasze działania promocyjne kierujemy również do kandydatów na studia.
- Udział w konferencjach i warsztatach: jesteśmy aktywni w środowisku naukowym - uczestniczymy w wydarzeniach poświęconych dostępności, niepełnosprawności i edukacji inkluzywnej.
- Szkolenia dla pracowników: wprowadzamy obowiązkowe szkolenie świadomościowe dla nowych pracowników Politechniki Lubelskiej dotyczące dostępności i komunikacji inkluzywnej.
- Komunikacja w PJM: zapewniamy możliwość stacjonarnego tłumaczenia na język migowy dla studentów niesłyszących lub słabosłyszących.
- Współpraca z Zespołem ds. Dostępności w organizacji Plebiscytu na „Lidera Dostępności Roku”.